Intrare cont  

           Pagina principală Contact




Verbul a fi.
Conjugare. Modurile și timpurile verbului a fi

Materialul în format docx



limba română, clasa: VI, gramatică
sinteză generală, teorie
Titlu: nespecificat
Autori: nespecificat
Editura: nespecificat, nespecificat
Capitol: Verbul
Subcapitol: A fi
Număr / pagină:

Verbul A FI

MODURI PERSONALE

Modul INDICATIV

A. Prezent
PersoanaPrezent
pers I sg.
pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele
sunt, îs, -s
eşti
este, e, îi, -i
suntem
sunteţi
sunt, îs, -s

B. Trecut
PersoanaImperfectPerfectul simpluPerfect compusMai mult ca perfectul
pers I sg.
pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele
eram
erai
era
eram
eraţi
erau
fusei, fui
fuseşi, fuși
fuse, fu
fuserăm, furăm
fuserăţi, furăți
fuseră, fură
am fost
ai fost
a fost
am fost
aţi fost
au fost
fusesem
fuseseşi
fusese
fuseserăm, fusesem
fuseserăți, fuseseți
fuseseră

C. Viitor
PersoanaViiViitor IIViitor anteriorViitor popular
pers I sg.
pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele
voi fi
vei fi
va fi
vom fi
veți fi
vor fi
o să fiu
o să fii
o să fie
o să fim
o să fiți
o să fie
voi fi fost
vei fi fost
va fi fost
vom fi fost
veți fi fost
vor fi fost
oi fi
îi fi
o fi
om fi
îţi fi
or fi

Modul CONJUNCTIV

A. Prezent
PersoanaPrezent
pers I sg.
pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele
(să) fiu
(să) fii
(să) fie
(să) fim
(să) fiţi
(să) fie

B. Trecut
PersoanaPerfect
pers I sg.
pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele
să fi fost
să fi fost
să fi fost
să fi fost
să fi fost
să fi fost

Modul CONDIȚIONAL OPTATIV

A. Prezent
PersoanaPrezent
pers I sg.
pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele
aş fi
ai fi
ar fi
am fi
aţi fi
ar fi

B. Trecut
PersoanaPerfect
pers I sg.
pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele
aş fi fost
ai fi fost
ar fi fost
am fi fost
aţi fi fost
ar fi fost

Modul IMPERATIV

Are forme doar pentru persoana a II-a singular si plural

PersoanaAfirmativ
pers II sg.
pers II pl.
tu
voi
fii
fiţi


PersoanaNegativ
pers II sg.
pers II pl.
tu
voi
nu fi
nu fiţi

MODURI NEPERSONALE

Infinitiv: a fi
Participiu: fost
Gerunziu: fiind
Supin: -

De reținut!!!

Se scrie FII, cu doi i, numai la:
– imperativ afirmativ: Fii cuminte!
– conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă: Vreau să fii cuminte. Vreau să nu fii obraznic.
– viitorul format de la conjunctiv: o să fii, nu o să fii.

În rest, se scrie FI, cu un singur i:
– infinitiv: a fi
– imperativ negativ: Nu fi obraznic!
– condiţional prezent: aş fi, ai fi
– condiţional perfect: aş fi fost, ai fi fost, ai fi spus, ai fi făcut
– conjunctiv perfect: să fi ştiut, să fi fost, să fi avut
– viitor: voi fi, vei fi
– verb + FI: pot fi, poţi fi, să poată fi, să poţi fi, vei putea fi.